– Sikkerhetsfeltet er et svært aktuelt felt å jobbe med

– Sikring av kraftsektoren og energiforsyningen i Norge blir stadig viktigere. Krigen i Ukraina og de gjentatte droneangrepene mot sivile fartøy i bulgarsk farvann i Svartehavet har synliggjort hvor sårbar kritisk infrastruktur kan være for hybride trusler. Dette aktualiserer spørsmålet om hvor godt norsk infrastruktur er beskyttet.

Det mener NTNU Samfunnsforsknings sikkerhetsforskere Jannicke Thinn Fiskvik og Susanne Therese Hansen.

Nå skal det ansattes en forsker på NTNU Samfunnsforsknings samfunnsikkerhetsfelt. Dette er et forskningsområde som stadig aktualiseres.

– Vi som forsker på sikkerhet og samfunnssikkerhet blir ikke arbeidsledige med det første. Nå trenger vi flere folk på dette svært viktige forskningsfeltet og vi håper mange kvalifiserte søkere vil til oss, sier Jannicke Thinn Fiskvik.

Forskeren som ansettes vil få en viktig rolle i å forme og videreutvikle avdeling Studio Aperturas forskning innen sikkerhet og samfunnssikkerhet. Forskeren vil bidra innen avdelingens forskning på sikkerhetspolitikk, sikkerhetsstyring, regulering, organisasjoners tilpasning til sammensatte trusler, beredskap, sivilmilitært samarbeid og totalforsvar.

Søknadsfristen er 26. oktober og du kan søke under.

Skal ansatte: Jannicke Thinn Fiskvik og Susanne Therese Hansen jobber med sikkerhet og samfunnssikkerhet i NTNU Samfunnsforskning. Nå skal avdeling Studio Apertura ansette en forsker på feltet. Foto: Vegard Y. Smevoll, NTNU Samfunnsforskning AS

– Sikring av kraftsektoren og energiforsyningen i Norge blir viktigere

Til Forsvarets forum har utenriksminister Espen Barth Eide fordømt angrepene på skip utenfor Bulgaria. Det er foreløpig usikkert hvor dronene kom fra, og om skipene ble truffet med vilje.

– Det fordømmer vi på det sterkeste, og det er også et tegn på at begrepet «hybrid» begynner å gå litt ut på dato, for dette er jo kinetiske angrep. Det viser jo at krigen kommer tettere på, og at vi må forberede oss på at menneskeliv kan gå tapt og at det kan bli enda mer dramatisk, sier Eide til Forsvarets forum.

Disse angrepene er en av flere lignende hendelser i Svartehavet den siste tiden.

– Sikring av kraftsektoren og energiforsyningen i Norge blir viktigere og viktigere. De gjentatte droneangrepene på lasteskip i bulgarsk farvann i Svartehavet viser at heller ikke norsk infrastruktur er trygg, mener Jannicke Thinn Fiskvik.

Sammen med prosjektleder Susanne Therese Hansen skal hun og flere samarbeidspartnere i det ferske forskningsprosjektet RESOLUTE bidra til å styrke sikkerheten til kraftinfrastrukturen i møtet med et sammensatt trusselbilde og en mer uforutsigbar geopolitikk.

– Vi skal forske på hvordan vi best kan sikre den samfunnskritiske kraftsektoren mot sammensatte trusler, og slik bidra til en bærekraftig energifremtid og vår samfunnssikkerhet, sier prosjektleder Hansen.

– Et trussellandskap preget av usikkerhet og kompleksitet

I RESOLUTE samarbeider NTNU Samfunnsforskning med forskere fra NTNU og SINTEF Energi og deltakere fra KraftCERT, Nettalliansen, Nettselskapet og Kraftfylka.

Den nye forskeren som ansettes vil i første rekke ta del i prosjekter som omhandler samfunnssikkerhet og sikring av kritisk energiinfrastruktur i et endret og mer komplekst trusselbilde, som nevnte RESOLUTE og INTERSECT, som ser mer spesifikt på samspillet mellom sikkerhet og trygghet i risikostyring innen petroleumssektoren.

– Offentlige og private, sivile og militære, og lokale, nasjonale og internasjonale aktører må alene og sammen kunne navigere i et trussellandskap preget av usikkerhet og kompleksitet, og da blir forskningen vi gjør her oss bare viktigere og viktigere, mener Jannicke Thinn Fiskvik.

Har du spørsmål om det viktige arbeidet på sikkerhetsforskningsfeltet og den ledige stillingen?